METODY PRACY
Podstawowym zadaniem Domu jest zapewnienie jego Mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, opiekuńczych i wspomagających w atmosferze życzliwości, serdeczności i troski o drugiego człowieka z poszanowaniem praw i godności osobistej zgodnie z przyjętymi zasadami życia społecznego.
W placówce działa Rada Mieszkańców, która reprezentuje interesy mieszkańców oraz ma czynny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących funkcjonowania, działalności i utrzymania placówki.
Terapia zajęciowa
W ramach aktywizacji Dom Pomocy Społecznej oferuje zajęcia terapeutyczne dobierane indywidualnie w zależności od potrzeb, zainteresowań mieszkańca, z uwzględnieniem jego możliwości i stanu zdrowia.
Terapia zajęciowa prowadzona jest przez dwóch terapeutów, którzy prowadzą takie zajęcia jak:
- zajęcia manualne
- gry stolikowe
- zajęcia kulinarne
- grupa terapeutyczna - uczestniczący w niej mieszkańcy mają możliwość udziału w treningach pamięci, ćwiczeniach na koncentrację itp.
- projekcja filmowa
- biblioterapia
- mieszkańcy mają okazję uczestniczyć w imprezach tematycznych, wyjazdach integracyjnych i wycieczkach plenerowych
- terapia przyłóżkowa
Praca socjalna
W ramach swoich obowiązków pracownicy socjalni w Domu Pomocy Społecznej "OPOKA" współpracują z rodzinami mieszkańców w trakcie przyjmowania ich do placówki i podczas ich adaptacji i pobytu w DPS.
Pracownicy socjalni wykonując swoje ustawowe zadania podejmują szereg działań z instytucjami i urzędami celem zabezpieczenia potrzeb i interesów Mieszkańców.
Opieka zdrowotna
Każdy mieszkaniec po przyjęciu do DPS ma prawo do korzystania z usług lekarza POZ z którego porad korzystał wcześniej. Jeżeli nie ma takiej możliwości lub mieszkaniec wyrazi takie życzenie, korzysta z porad lekarza POZ sprawującego opiekę nad pozostałymi mieszkańcami. Lekarz przyjmuje w DPS raz w tygodniu. Domownicy maja również możliwość korzystania z porad lekarzy specjalistów. Zapewniamy kontakt z psychologiem, który doraźnie świadczy usługi dla placówki.
Mieszkańcy objęci są całodobową opieką wykwalifikowanych pielęgniarek oraz opiekunek, towarzyszą i pomagają w codziennych czynnościach z zakresu samoobsługi i higieny osobistej.
Rehabilitacja
Głównym założeniem rehabilitacji jest aktywizacja, poprawa jakości życia oraz zwiększenie samodzielności. Ćwiczenia rehabilitacyjne są dobierane indywidualnie do psychofizycznego stanu mieszkańca.
W ramach rehabilitacji prowadzona jest:
- gimnastyka ogólnorozwojowa,
- rehabilitacja przyłóżkowa
Mieszkańcy dwa razy w roku mogą skorzystać z zabiegów w ramach rehabilitacji domowej.