Testowe
- Szczegóły
Sprawa nr:DPSP.271.20.2021
Gliwice, dnia 13.12.2021r..
O G Ł O S Z E N I E
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „OPOKA” w Gliwicach
44-100 Gliwice, ul. Pszczyńska 100
zawiadamia, iż w zapytaniu ofertowym pod nazwą
Dostawa Pieczywa dla Domu Pomocy Społecznej „OPOKA” :
Wybrano ofertę Firmy:
- „SPOŁEM” PSS 44-100 Gliwice, ul. N. Barlickiego 4
Wybrana oferta spełnia wymagania Zamawiającego.
Dyrektor DPS „OPOKA”
Jolanta Pszczółka
- Szczegóły
HISTORIA DOMU
Zanim zbudowano Dom Starców przy ul. Pszczyńskiej istniały dwa bardzo stare budynki, jeden miejski pod numerem 89 oraz drugi naprzeciwko pod numerem 102 wynajęty przez miasto. Pierwszy dom istniał już w II połowie XIX wieku, gdy wzrosło zapotrzebowanie na tego typu placówki w 1903 r. wynajęto dom naprzeciwko. Mieszkańcami w obu domach opiekowały się siostry Boromeuszki. W 1909 oddano do dyspozycji mieszkańców kolejny budynek przy ul. Pszczyńskiej. 1 lipca 1935 roku rozpoczęto prace przy budowie nowo zaprojektowanego oraz funkcjonalnego obiektu, który został oddany do użytku 20 stycznia 1936 roku. Przygotowano w nim 40 miejsc a zbudowano tak, aby w razie potrzeby można go było rozbudować. Istniały w nim trzy kondygnacje, na parterze oprócz pomieszczeń gospodarczych i mieszkalnych dla sióstr, istniała świetlica. Na I piętrze znajdowały się 5-6 osobowe pokoje oraz łazienki i ubikacje a na poddaszu urządzono małą szwalnie. Budynek po gruntownym remoncie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Przed wojną placówka nosiła nazwę Dom Starców. W późniejszym okresie zmieniała nazwę kilkakrotnie była m.in. Zakładem Specjalnym dla osób ze schorzeniami układu nerwowego, Zakładem Specjalnym dla przewlekle chorych ze schorzeniami nowotworowymi. Później placówka otrzymała nazwę Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.
W 1991 roku na podstawie Zarządzenia Wojewody Katowickiego kolejny raz zmieniono nazwę na „Dom Pomocy Społecznej w Gliwicach”. W roku 1996 rozpoczęto modernizację i rozbudowę domu. W wyniku reformy administracyjnej kraju, a zgodnie ze statutem nadanym w 1999 roku placówka nosi nazwę: Dom Pomocy Społecznej „OPOKA” w Gliwicach. Jest jednostką budżetową samorządu terytorialnego miasta na prawach powiatu nieposiadającą osobowości prawnej. Zapewnia opiekę 57 osobom przewlekle somatycznie chorym, ze zróżnicowanym stanem zdrowia i stopniem niepełnosprawności.
- Szczegóły
• W celu uzyskania skierowania do Domu Pomocy Społecznej „Opoka” należy zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania https://opsgliwice.pl/kontakt/rejony/
• Postępowanie w sprawie skierowania do domu pomocy społecznej, a następnie umieszczenia osoby w placówce rozpoczyna pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej na wniosek osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, bądź z urzędu w sytuacji przewidzianej przepisami.
• Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego oraz skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie przyznania świadczeń. W sytuacjach wymagających bezzwłocznego przyznania świadczeń wywiad przeprowadza się nie później niż w ciągu 2 dni od daty powzięcia informacji.
• Po rozpoznaniu sprawy zostaje wydana decyzja w sprawie skierowania lub odmowy skierowania do placówki. Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
• W chwili wydania decyzji kierującej, umieszczającej i decyzji o odpłatności w/w dokumenty otrzymuje przyszły mieszkaniec DPS oraz dom pomocy społecznej, do którego został skierowany. Następnie osoba zostaje umieszczona na liście osób oczekujących do przyjęcia.
Odpłatność za pobyt w placówce
Pobyt w Domu jest odpłatny. Decyzja w sprawie opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej wydawana jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Opłatę za pobyt w Domu wnoszą:
1. Mieszkaniec – nie więcej niż 70% swojego dochodu,
2. Małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3. Gmina, z terenu, której osoba została skierowana – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania, a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
W stosunku do osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt osoby bliskiej w Domu Pomocy Społecznej, również przeprowadzane jest postępowanie administracyjne przez OPS. Osoby zobowiązane do alimentacji mogą ubiegać się o zwolnienie całkowite lub częściowe z dopłaty do pobytu za członka rodziny w Domu Pomocy Społecznej wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku i dokumentów potwierdzających okoliczności zwolnienia. Decyzje indywidualnie w każdej sprawie rozpatruje Ośrodek Pomocy Społecznej.